Czy wiesz, że średnio Polacy spędzają prawie 3 godziny dziennie korzystając z telefonu komórkowego? To prawie 20% naszego dnia, który poświęcamy na przeglądanie sieci społecznościowych, przesyłanie wiadomości i zagłębianie się w wirtualny świat. Dlatego może warto choć raz w roku wziąć udział w Dniu bez Telefonu — zatrzymać się na chwilę i odkryć, jak cenne może być odłączenie od naszych smartfonów.
Dzień bez Telefonu, który obchodzimy 15 lipca, to inicjatywa, która zachęca do wyłączenia telefonu na jeden dzień i poświęcenia czasu na inne aktywności. To doskonała okazja, aby oderwać się od elektronicznych rozproszeń i przypomnieć sobie, jak świat wyglądał, zanim każdy z nas miał potężny minikomputer w kieszeni.
Każdej osobie, która chce zgłębić temat i poznać fascynujące statystyki dotyczące korzystania z telefonów i mediów społecznościowych w Polsce, przeczytać wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez redakcję Natu.Care, która przez 24 godziny lub nawet dłużej nie korzystała ze smartfonów czy zapoznać się z informacjami na temat objawów uzależnienia od telefonu i wpływu, jaki telefony komórkowe mają na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, polecamy lekturę artykułu „Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego 2023. Świętujesz?”.
Przede wszystkim jednak serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do obchodów Dnia bez Telefonu i próby przetrwania 24 godzin bez smartfona. To może być trudne, ale efekty potrafią zaskoczyć i być niezwykle pozytywne. Odkryjmy razem, jak wiele czasu i uwagi można odzyskać, skupiając się na prawdziwych interakcjach, rozwijając pasje i ciesząc się obecnymi chwilami.
Warto też poświęcić ten dzień na skontrolowanie swoich nawyków smartfonowych. Może telefon jest dla nas tylko cennym narzędziem pracy i dobrym źródłem rozrywki i informacji, ale jest też szansa, że niepostrzeżenie stał się uzależnieniem i wcale nie poprawia naszej jakości życia. Dzień bez Telefonu to szansa na odkrycie na nowo wolności odłączenia od wirtualnego świata i odzyskanie kontroli nad naszym czasem i uwagą.