• 16.10.2024

III edycja programu wspierającego kobiety w sektorze energii – Women’s Energy in Transition – Polish Edition

Ruszyła trzecia edycja Women’s Energy in Transition – Polish Edition (WEIT), programu organizowanego przez Dalkię Polska we współpracy z Politechniką Warszawską, mającego na celu wsparcie studentek i absolwentek kierunków związanych z energetyką w rozpoczęciu kariery w tej dziedzinie.

Nagroda przyznawana jest corocznie za najlepsze prace dyplomowe poświęcone zagadnieniu transformacji energetycznej.

WEIT skierowany jest do kobiet, którym bliskie są działania na rzecz ochrony klimatu oraz chęć zmiany sektora energii na bardziej zrównoważony. Udział może wziąć każda studentka lub absolwentka energetyki i kierunków pokrewnych, która obroniła albo obroni swoją pracę inżynierską lub magisterską w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 30 października 2024 oraz złoży swoją aplikację do 30 listopada 2024 r.

Laureatki konkursu otrzymają nagrody pieniężne oraz możliwość odbycia stażu w jednej ze spółek grupy Dalkia w Warszawie lub w Katowicach. To doskonała okazja do zdobycia praktycznego doświadczenia i rozwinięcia swoich umiejętności, a także szansa na zostanie docenioną przez ekspertów i ekspertki z branży.

Szczegóły i formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie: https://dalkiapolska.com/pl/women-s-energy-in-transition-polish-edition

Kobiety w energetyce

Niestety, statystyki dotyczące udziału kobiet w branży energetycznej są niepokojące. Raporty organizacji takich jak Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA), Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) i World Economic Forum pokazują, że kobiety stanowią tylko 22% wszystkich osób pracujących w branży, a jedynie 14% zajmuje stanowiska menedżerskie. Ponadto 72% miejsc pracy wymagających wykształcenia inżynierskiego lub menedżerskiego jest obsadzonych przez mężczyzn. Szacuje się, że osiągnięcie pełnej równości w tym obszarze zajmie 132 lata. Pomimo tych wyzwań, sektor energetyczny dynamicznie się rozwija, tworząc nowe możliwości zatrudnienia.

Women’s Energy In Transition we Francji

Dalkia, będąca częścią Grupy EDF, od 2018 roku wspiera kobiety w sektorze energetycznym poprzez coroczne przyznawanie nagrody Women’s Energy in Transition za szczególne osiągnięcia studentek, absolwentek i profesjonalistek wiążących swoją przyszłość naukową i zawodową z kierunkami technicznymi. Pomysłodawczynią nagrody mającej na celu zwiększenie widoczności kobiet w sektorze energii oraz przełamanie negatywnych stereotypów jest Sylvie Jéhanno, dyrektorka generalna Grupy Dalkia.

Zobacz podsumowanie II edycji programu

Drogie Studentki!

Zapraszamy Was do udziału w Women's Energy in Transition – Polish Edition – programie, w którym wyróżnione zostaną najlepsze prace dyplomowe poruszające temat transformacji energetycznej, których autorkami są przyszłe specjalistki – czyli Wy, obecne studentki lub absolwentki energetyki lub kierunków pokrewnych. Jego celem jest docenienie Waszych osiągnięć naukowych oraz wsparcie Was waszego rozwoju zawodowego w sektorze energii.

Kto może wziąć udział?

Program skierowany jest do studentek studiów inżynierskich lub magisterskich na polskich uczelniach, które obroniły swoje prace między 1 stycznia 2023 r. a 30 października 2024 r.

Najważniejsze daty:

15 października 2024: Rozpoczęcie III edycji WEIT-u i uruchomienie formularza zgłoszeniowego na stronie

30 listopada 2024: Ostateczny termin zgłoszeń

Styczeń 2025: Posiedzenie jury

Luty 2025: Ogłoszenie finalistek

Marzec 2025: Ceremonia wręczenia nagród

Nagrody:

Laureatki konkursu otrzymają możliwość odbycia stażu w jednej ze spółek Grupy Dalkia w Warszawie lub Katowicach (Dalkia Polska, Dalkia Polska Energia, Dalkia Polska Solutions). Przyznawane będą również atrakcyjne nagrody pieniężne:

1. miejsce: 5 000 zł

2. miejsce: 3 000 zł

3. miejsce: 2 000 zł

Uczelnie partnerskie:

Politechnika Śląska

Politechnika Krakowska

Politechnika Wrocławska

Politechnika Poznańska

Akademia Górniczo-Hutnicza

Dlaczego warto wziąć udział?

Sektor energetyczny mierzy się z olbrzymim wyzwaniem, jakim jest zatrzymanie globalnego ocieplenia i katastrofy klimatycznej. Potrzebuje innowacyjnych rozwiązań, które możecie zapewnić Wy! Kobiety wciąż są niedostatecznie reprezentowane w branży energetycznej. Wasz udział w programie Women's Energy in Transition to krok w kierunku równości i różnorodności w tej dziedzinie.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego podsumowania pierwszej edycji programu: link do filmu.

Jeśli macie pytania lub chcecie wziąć udział, prosimy o kontakt pod adresem: energiakobiet@dalkia.com.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: link do formularza.

Śledźcie nas również w mediach społecznościowych:

Razem możemy zbudować zrównoważoną przyszłość. Dołączcie do nas i bądźcie częścią tej zmiany!