Program skierowany jest do studentek i absolwentek kierunków związanych z energetyką, które w swoich pracach dyplomowych podjęły temat transformacji energetycznej. Zgłoszenia można składać do 30 listopada 2024 roku.
Formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie:
https://dalkiapolska.com/pl/women-s-energy-in-transition-polish-edition
III edycja Women’s Energy in Transition – Polish Edition kontynuuje misję wspierania kobiet w jednym z najbardziej zdominowanych przez mężczyzn sektorów gospodarki. Program pozwala postawić pierwsze kroki na ich ścieżce zawodowej. W obliczu zmian klimatycznych, działania w zakresie zrównoważonej energii są kluczowe dla powstrzymania globalnego ocieplenia. Różnorodne perspektywy i inkluzywne zespoły specjalistów i specjalistek są niezbędne do osiągnięcia tych celów.
„Program Women’s Energy in Transition – Polish Edition” to narzędzie, które pozwala kobietom prezentować swoje innowacyjne projekty i badania związane z transformacją energetyczną. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać utalentowane kobiety w ich rozwoju zawodowym oraz naukowym w tak ważnej branży jak energetyka” – podkreśla Ewa Gałecka, kierowniczka ds. komunikacji i PR w Dalkii Polska i członkini jury II edycji programu.
Niestety, statystyki dotyczące udziału kobiet w branży energetycznej są niepokojące. Raporty organizacji takich jak Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA), Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) i World Economic Forum pokazują, że kobiety stanowią tylko 22% wszystkich osób pracujących w branży, a jedynie 14% zajmuje stanowiska menedżerskie. Ponadto 72% miejsc pracy wymagających wykształcenia inżynierskiego lub menedżerskiego jest obsadzonych przez mężczyzn. Szacuje się, że osiągnięcie pełnej równości w tym obszarze zajmie 132 lata. Pomimo tych wyzwań, sektor energetyczny dynamicznie się rozwija, tworząc nowe możliwości zatrudnienia.
O swoich doświadczeniach związanych z udziałem w programie „Women’s Energy in Transition – Polish Edition opowiedziała Joanna Biegańska, laureatka I edycji konkursu:
„Po ukończeniu stażu otrzymałam ofertę pozostania w Dalkii na stanowisku Specjalistki ds. analizy danych, gdzie nadal się rozwijam. Dzięki konkursowi mogłam rozpocząć moją karierę zawodową w branży, która mnie pasjonuje. To doświadczenie pokazało mi, jak ważne jest zaangażowanie się w inicjatywy wspierające rozwój kobiet w branży energetycznej oraz jakie możliwości otwierają się przed nami, gdy z zaangażowaniem podejmujemy stawiane przed nami wyzwania”.
Zachęcamy do obejrzenia filmu podsumowującego II edycję: link do filmu.
Kluczowe daty
Nagrody i możliwości: Laureatki otrzymają nagrody pieniężne oraz możliwość odbycia stażu w jednej ze spółek Grupy Dalkia w Polsce w Katowicach lub w Warszawie. To świetna okazja do zdobycia pierwszego praktycznego doświadczenia i rozwinięcia nabytych na studiach umiejętności.
Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: https://dalkiapolska.com/pl/women-s-energy-in-transition-polish-edition.
Dalkia, będąca częścią Grupy EDF, od 2018 roku wspiera kobiety w sektorze energetycznym poprzez coroczne przyznawanie nagrody Women’s Energy in Transition za szczególne osiągnięcia studentek, absolwentek i profesjonalistek wiążących swoją przyszłość naukową i zawodową z kierunkami technicznymi. Pomysłodawczynią nagrody mającej na celu zwiększenie widoczności kobiet w sektorze energii oraz przełamanie negatywnych stereotypów jest Sylvie Jéhanno, dyrektorka generalna Grupy Dalkia.