Symboliczna kulminacja jesienno-zimowej chandry: Blue Monday - Sprawdzone 12 sposobów na poprawę obniżonego nastroju
W 2005 roku brytyjski psycholog Cliff Arnall spróbował zidentyfikować „najbardziej depresyjny dzień w roku”. Ten przypadł na każdy trzeci poniedziałek stycznia i otrzymał chwytliwą nazwę – Blue Monday.
Dlaczego akurat wtedy?
Depresyjność trzeciego styczniowego poniedziałku została „wyliczona” na podstawie poniższego, nieszczególnie naukowego wzoru:
Wzór nie ma oczywiście żadnego matematycznego sensu: jednostki są wzajemnie niezgodne, niemierzalne, zmienne, albo zwyczajnie nie istnieją.
Sam autor tego wzoru kilka lat temu rozpoczął kampanię mającą na celu bojkot tego dnia.
(...) wypuszczenie tego w świat nie było zbyt pomocne. Twierdzenie, że to najbardziej depresyjny dzień w roku, to niemal samospełniająca się przepowiednia
– powiedział autor wzoru na Najbardziej depresyjny dzień w roku w rozmowie z brytyjskim The Telegraph.
Naukowe środowisko również zdecydowanie odrzuca koncepcję Blue Monday.
Jestem głęboko przekonany, że pseudonauka (jak to równanie) regularnie przedstawiana w mediach głównego nurtu szkodzi publicznemu rozumieniu psychologii. To także brak szacunku dla tych, którzy cierpią na depresję, bo sugeruje, że jest ona tymczasowa, niewielka i doświadczana przez wszystkich.
– powiedział w rozmowie z The Guardian Dean Burnett, neurobiolog, wykładowca, pisarz, blogger
No właśnie. Są osoby, które obok Blue Monday doświadczają też Blue Week, Month, a nawet Year. Obniżony nastrój odbiera chęci do działania, ogranicza, ciągnie w dół.
Nie ominie nas medialny szum związany z Blue Monday, więc wykorzystajmy go dobrze – zróbmy coś dla siebie lub bliskich i edukujmy na temat zdrowia psychicznego.
Warto skonsultować się ze specjalistą, gdy czujesz obniżony nastrój, ale jednocześnie możesz samodzielnie próbować sprawdzonych sposobów na poprawę samopoczucia. Pomocne są nawet drobne zmiany stylu życia, które możesz wprowadzić już dziś – ich skuteczność w poprawie nastroju jest udowodniona naukowo.