Od 14 maja zaczną działać cztery warszawskie punkty szczepień powszechnych, gdzie mieszkańcy będą mogli otrzymać szczepionkę przeciw COVID-19. Każda pełnoletnia osoba może zostać włączona w organizację Punktów w ramach akcji wolontariackiej.
Warszawskie Punkty Szczepień Powszechnych zostaną uruchomione w czterech lokalizacjach miasta:
– na stadionie Legii przy ul. Łazienkowskiej 3;
– w hali sportowej OSiR na Targówku przy ul. Ossowskiego 25;
– w Białołęckim Ośrodku Sportu przy ul. Strumykowej 21
oraz w Wawerskim Centrum Kultury przy ul. Żegańskiej 1a.
Warszawa planuje szczepić w nowo uruchomionych puntach szczepień nawet 60 tys. osób tygodniowo. Do funkcjonowania każdego z nich niezbędne jest wsparcie wolontariuszy. Ich pomoc umożliwi przyjmowanie większej liczby pacjentów i ich sprawną obsługę.
– Już za kilka dni uruchomimy szczepienia mieszkańców przeciw COVID-19 w warszawskich puntach szczepień powszechnych. Przygotowaliśmy je dzięki zaangażowaniu miejskich Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz niezbędnej kadry medycznej. Ale w miejskiej akcji szczepień może pomóc również każdy pełnoletni mieszkaniec Warszawy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy: - Warszawianki i warszawiacy, zwracam się do Was z serdeczną prośbą – zostańcie wolontariuszami. Zgłoście się już dziś na stronie ochotnicy.waw.pl, dołączcie do zespołu i pomóżcie zaszczepić innych! Działajmy wspólnie, aby szybciej powrócić do normalności, za którą wszyscy tęsknimy – apeluje prezydent Trzaskowski.
Zgłoś się i pomóż zaszczepić innych
Wolontariuszem w warszawskim punkcie szczepień powszechnych może zostać każdy, kto ukończył 18 r. życia. Nie trzeba być związanym z sektorem służby zdrowia. Wystarczy dyspozycyjność, zmysł organizacyjny i gotowość do pomocy.
Punkty będą działać w godzinach 8:00-18:00 od poniedziałku do niedzieli – aby pomóc w ich funkcjonowaniu wystarczy być dyspozycyjnym przez kilka godzin w tygodniu. Wymogiem wobec osób zgłaszających się na wolontariat jest dobry stan zdrowia i gotowość do bycia zaszczepionym. Od wolontariuszy wymagane będzie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa epidemicznego.
Zgłoszenia na wolontariat (do konkretnego punktu) przyjmowane są przez Miejski Portal Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl
Zadania dla wolontariuszy w warszawskich punktach szczepień powszechnych
Osoby zaangażowane w wolontariat będą miały za zadanie m.in. udzielać informacji osobom zgłaszającym się na szczepienie, organizować kolejki do rejestracji i szczepień, pomagać przy wypełnianiu formularzy czy kierować do odpowiednich stanowisk szczepień. W każdym z punktów mogą pojawić się jeszcze dodatkowe zadania związane z organizacją przebiegu szczepień masowych, przy których będą pomagać wolontariusze.
Co zapewniamy wolontariuszom?
Wolontariusze zostaną ubezpieczeni oraz wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej. Dodatkowo otrzymają koszulki identyfikacyjne. Z każdym wolontariuszem zostanie podpisane porozumienie o współpracy na podstawie którego zostanie wystawione zaświadczenie o wolontariacie (wraz z liczbą przepracowanych godzin). Osoby, które jeszcze się nie szczepiły, będą mogły jako wolontariusze otrzymać szczepionkę. Organizatorami wolontariatu są dzielnicowe Ośrodki Pomocy Społecznej, na terenie których znajdują się punkty szczepień powszechnych.