Jeśli jesteś absolwentem studiów magisterskich, a do Twoich zainteresowań należy własność intelektualna to Polska Izba Rzeczników Patentowych czeka właśnie na Ciebie! Do 13 września masz czas na złożenie dokumentów na aplikację rzecznikowską.
Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o zawód rzecznika patentowego, które mamy nadzieję pomogą Ci podjąć decyzję o aplikacji.
Czym zajmuje się rzecznik patentowy?
Rzecznik patentowy zajmuje się ochroną własności intelektualnej, dba i wspiera firmy w ochronie prawnej innowacji. Do jego obszarów działania należą głównie znaki towarowe, patenty i wzory przemysłowe. Możliwości rozwoju kariery rzecznika patentowego to praca w kancelarii patentowej, założenie własnej, praca jako wewnętrzny rzecznik w firmach czy współpraca z uczelniami.
Dla kogo jest zawód rzecznika patentowego?
Zawód rzecznika patentowego będzie idealnym wyborem dla wszystkich absolwentów studiów magisterskich na kierunkach prawniczych, technicznych czy biznesowych. Ważne cechy w tym zawodzie to kreatywność, dokładność oraz umiejętności analitycznego myślenia. Bardzo przyda się również znajomość języków obcych.
Jak rozpocząć aplikację rzecznikowską?
Pierwszym krokiem jest złożenie kilku potrzebnych dokumentów podczas naboru (do 13 września 2024). Informacje o nich znajdziesz tutaj. Kolejny to podejście do egzaminu wstępnego (5 października 2024) oraz uzyskanie jego pozytywnego wyniku.
Jak wygląda aplikacja rzecznikowska?
Aplikacja rzecznikowska trwa 3 lata, a zajęcia odbywają się w trybie weekendowym tak jak w przypadku studiów zaocznych. Podczas całych 3 lat nad aplikantem rzecznikowskim czuwa wybrany przez niego patron. Po ukończeniu aplikacji koniecznością jest podejście do egzaminu kwalifikacyjnego, który pozwala uzyskać uprawnienia zawodowe.
***
Złóż wniosek o wpis na listę aplikantów do 13 września br. i podejdź do egzaminu wstępnego już 5 października! Więcej informacji na temat naboru na aplikację rzecznikowską znajdziesz tutaj → https://bit.ly/zostan-rzecznikiem-patentowym.
Zachęcamy również do śledzenia mediów społecznościowych Polskiej Izby Rzeczników Patentowych, na których pojawiają się publikacje związane z naborem na aplikację rzecznikowską.
Facebook → https://www.facebook.com/pirppl,
LinkedIn → https://pl.linkedin.com/company/pirp.