"Siłownia Umysłu" Pierwszy trening: Stres - Wstęp

Trening nr 1:

Nasz cykl zaczynamy od Stresu.  W tym i kolejnych częściach znajdziesz informacje czym jest stres, w jakich obszarach się objawia oraz co możesz zrobić, by sobie z nim lepiej radzić. Czekają Cię ćwiczenia pomocne w trenowaniu swojej odporności na stres i lepszym radzeniu w trudnych sytuacjach.

 

Jak możemy rozumieć zjawisko stresu?

Stres to reakcja psychiczna i biologiczna naszego organizmu na realną lub wyobrażoną sytuację. Samo pomyślenie o czymś lub o kimś może wywołać reakcją stresową (mózg nie odróżnia co jest realne lub wyobrażone).

 

Warto pamiętać, że STRES może być:

« Pozytywny (EUSTRES), a więc mobilizujący nas do działania.

« Negatywny (DYSTRES) - utrudniający realizację zadania, mówimy wówczas
o niedopasowaniu naszych zasobów do wymagań środowiska.

Reakcja stresowa jest naturalnym mechanizmem obronnym, który przygotowuje organizm do szybkiego działania w obliczu sytuacji, które są postrzegane jako trudne lub niebezpieczne.

W odpowiedzi na stres, organizm uwalnia różne substancje chemiczne, takie jak adrenalina
i kortyzol, które przygotowują ciało do walki lub ucieczki. To może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, przyspieszenia akcji serca, zwiększenia poziomu glukozy we krwi i aktywacji innych mechanizmów fizjologicznych.

Umiarkowana dawka stresu jest potrzebna w naszym życiu. Według badacza Hansa Selye, Stres to przyprawa życia”. Bez stresu nie byłoby życia.

Warto podkreślić, że stres jest indywidualnie odczuwany, co oznacza, że różne osoby mogą reagować na te same sytuacje w różny sposób. Istotne jest również znalezienie skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem, takich jak:

  • techniki relaksacyjne,
  • medytacja,
  • regularna aktywność fizyczna
  • rozwijanie umiejętności radzenia sobie z trudnościami życiowymi.

W podejście do radzenia sobie ze stresem warto inspirować się m.in. Viktorem Franklem (psychiatrą i psychoterapeutą, autorem książki „Człowiek w poszukiwaniu sensu”)

Twierdził on, że „pomiędzy bodźcem i reakcją jest przestrzeń: w tej przestrzeni leży wolność
i moc wyboru naszej odpowiedzi”. Do nas ostatecznie należy decyzja jak zareagujemy na daną sytuację. Takie podejście warto w sobie rozwijać, by świadomie zarządzać swoją reakcją na życie.

Czy jesteś gotowa/ gotów potrenować w naszej Siłowni Umysłu? Jeśli tak, to poniżej znajdziesz pdf z ćwiczeniami na rozgrzewkę.

Zapraszamy na trening!

PDF