Bezcenny kapitał - opinia absolwentów o jakości kształcenia, a także o sytuacji zawodowej jest efektem prowadzonego przez Politechnikę Warszawską badania MKZA.
Absolwenci z lat 2018-20 najlepiej ocenili kwalifikacje kadry naukowo-dydaktycznej, programy nauczania oraz poziom nauczania.
Jako powód wyboru PW absolwenci z lat 2018-2020 wskazywali najczęściej renomę i prestiż uczelni.
Najbardziej zadowoleni ze studiów byli absolwenci wydziałów: MINI, WBMiP oraz WIChiP i KNEiS (średnio 7,4 - 8,2 w skali 1-10).
Najwięcej zarabiają absolwenci WEiTI i WMiNI.
W przypadku roczników 2018-20 w firmach komercyjnych praktykowało 78% badanych, z czego 14% uzyskało praktyki za pośrednictwem uczelni.
44% absolwentów z lat 2011-20 deklaruje, że pracę znaleźli jeszcze przed ukończeniem studiów, a spośród szukających po ukończeniu studiów 52% znalazło pracę w czasie nie dłuższym niż 2 miesiące.
Większość (91,2%) pracuje w Polsce. Wśród absolwentów studiów trzeciego stopnia odsetek osób pracujących za granicą jest najwyższy (14,3%). Wśród ankietowanych absolwentów pracujących za granicą najwięcej osób pracuje w Niemczech (39), w Wielkiej Brytanii (37) i w Szwajcarii (30).
Ponad połowa (53,5%) badanych deklaruje, że w pracy korzysta z języka obcego codziennie. Niemal połowa respondentów (48,6%) zadeklarowała, że lektoraty, na które uczęszczała w czasie studiowania, przyczyniły się do wzrostu znajomości języka obcego.
Większość badanych absolwentów PW (72%) mieszka obecnie w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców.
W wieku 16 lat w takich miastach mieszkało jedynie 26% ankietowanych. Prawie wszyscy absolwenci (90%) pozostali po studiach w województwie mazowieckim.
37,3% ankietowanych jest zainteresowana utrzymaniem kontaktu z Uczelnią, a kolejne 20,2% deklaruje taką chęć w przyszłości, zaznaczając chęć uczestnictwa w wydarzeniach naukowych, kulturalnych i rozwojowych organizowanych przez Politechnikę.
Powyższe dane to niewielki procent wiedzy płynącej od ankietowanych. Wkrótce na stronie Biura Karier PW, w sekcji Absolwenci pojawi się cały raport.
Autorem MKZA jest Biuro Karier Politechniki Warszawskiej. Za techniczną realizację badania oraz opracowanie raportu odpowiada Dział Badań i Analiz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.
W metodologii badania w tegorocznej edycji wprowadzono istotne zmiany tak, aby badanie zajęło respondentom mniej czasu i wyczerpywało potrzeby informacyjne naszej Uczelni. Istotną zmianą jest zróżnicowanie ankiety w zależności od doświadczenia zawodowego oraz liczby lat od ukończenia studiów.
Monitoring Karier Zawodowych Absolwentów Politechniki Warszawskiej jest badaniem ilościowym z wykorzystaniem ankiety internetowej. W tej edycji udział wzięło 3211 absolwentów.
Badanie przeprowadzono w obszarach: Sylwetka respondenta, Ścieżka edukacyjna, Zadowolenie ze studiowania, Sytuacja zawodowa absolwentów, Wiedza i umiejętności, Formy kontaktu z uczelnią.
Dodatkowe, generalne wnioski z raportu:
Młodsi absolwenci rzadziej pracują w dużych firmach (powyżej 250 pracowników) - to jedynie 57,7% osób, które skończyły studia w latach 2018-20. Wśród absolwentów z roku 2004 i starszych było to 75%.
Większość naszych absolwentów (87,3%) deklaruje zadowolenie z życia.