W piątek, 26 marca, odbyła się inauguracja Programu Mentoringowego organizowanego już po raz trzeci przez Biuro Karier. W tym roku ponad trzydziestu Mentees (studentów oraz niedawnych absolwentów) nawiąże i rozwinie relację uczeń-mistrz. Mentorzy będą ich przewodnikami oraz inspirującymi partnerami, a celem udany start kariery zawodowej.
W wirtualnym spotkaniu uczestniczyło ponad sześćdziesięciu gości. Wśród nich byli nasi studenci reprezentujący niemal wszystkie wydziały, reprezentanci firm, Mentorzy oraz przedstawiciele Biura Karier. Rozpoczęcie nie mogło się odbyć bez udziału Prorektora ds. Studenckich, prof. dr. hab. Roberta Zalewskiego, który przywitał uczestników. Pomimo tego, że spotkanie nie odbyło się w trybie stacjonarnym, nie zabrakło przestrzeni do rozmów i dzielenia się spostrzeżeniami.
Ważnym punktem spotkania były głosy zaangażowanych w poprzednie edycje Mentorów, którzy postanowili podzielić się na forum swoimi dotychczasowymi doświadczeniami.
Piotr Pyszkowski, Mentor w III edycji, a także w modelu konsultacyjnym, na pytanie o wsparcie Mentorów w swojej karierze odpowiedział:
To był jeden z ważniejszych etapów w mojej karierze. Zawsze miałem jakiegoś dobrego ducha, który nade mną czuwał. Myślę, że nie podjąłbym ryzyka i nie uprościł niektórych rzeczy. Miałem super mentora, który jest CEO w firmie, która produkuje projektory i systemy wideo. Pamiętam, jak kiedyś dostałem zadanie zredukowania o 50 procent kosztów funkcjonowania mojej organizacji. Wtedy pomyślałem, że to jest mój ostatni dzień i że to ja zrezygnuję, a tnąc koszty, sam się zredukuje najszybciej i będę miał najmniejszy problem. Powiedziałem o tym temu człowiekowi, pracował razem ze mną, usiedliśmy, zaczęliśmy rozmawiać. Kiedy tak się stało, zobaczyłem zupełnie inny sposób widzenia całego problemu. Zrobiliśmy sobie analizę, które rzeczy są ważne, jakie są drivery. Miałem kilka takich osób, które pomogły mi wyjść „z czarnej dziury”, że tak powiem.
Zapytany o najważniejsze rzeczy w zawodowych relacjach z innymi, wspomina:
Podczas spotkania, Mentorzy, jako osoby doświadczone, wielokrotnie wspominali o pożądanych kompetencjach wśród inżynierów. Marcin Jeziorski, uczestniczący w trzech edycjach mówił, m. in. o:
Aby zachęcić wszystkich uczestników programu oraz wszystkich studentów PW, Marcin Jeziorski podkreślił ogromną rolę nawyków w osiąganiu celów, mówiąc:
Istotną cechą do osiągania celów jest nawyk utrzymywania relacji, utrzymywania kontaktu. Program Mentoringowy trwa stosunkowo krótko, nie można oczekiwać, że studenci odczują efekty na przestrzeni tego czasu. To jest tak, że wiele prawd, wiele rzeczy, które Mentorzy przekażą, pozostaną ze studentami, będą wracały. Obie strony muszą zadbać, aby ten czas pomiędzy sesjami nie był zbyt długi. Zarówno Mentee, jak i Mentorzy nie mogą się bać wykonać telefonu. Jeżeli student widzi ważny temat to im dłużej zwleka, tym bardziej ten czas bezpowrotnie traci. Jeżeli pojawi się dylemat lub coś, co trzeba przedyskutować, to tu i teraz niech telefon dzwoni. Ważne jest, aby w tej relacji Mentor objął był dostępny dla studenta. Nawet jeśli zdarzy się to w momencie, w którym akurat nie będzie mógł rozmawiać, niech powie: napiszę zadzwonię za piętnaście minut, wiem, że to jest dla ciebie ważne.
III edycja Programu Mentoringowego potrwa do czerwca 2021 roku. Szczegóły programu można znaleźć na naszej stronie.